Život pod hladinou- rozhovor s Petrom Hofierkom

Určite tak ako mňa tak aj vás zaujíma čo sa pod vodnou hladinou s našou montážou deje. Ako vníma ryba ponúknutú nástrahu, či ma vplyv na záber farba a kde sa ryba zdržiava. Na túto tému som oslovil Petra Hofierku, ktorý sa rozhodol zájsť do ďalšieho levelu a šnorchlovaním ukladá  montáž na dno, pozoruje ako sa správaju ryby pod hladinou. Hofi neváhal a podelil sa so mnou o jeho skúsenosti a v nasledujúcom článku máte možnosť dozvedieť sa o jeho poznatkoch viac .

img-2522

Kedy a ako si sa dostal k šnorchlovaniu na našich vodách?

Od malého chlapca som sa motal okolo vody a keď sme sa presťahovali do Senca, začal som s otcom chodiť na ryby.  Senec a okolité jazerá sú známe krištáľovo čistou vodou.  Navštevovali sme hlavne jedno menšie jazero, na ktorom sa otec začal aj šnorchlovať a rozprával mi zážitky s pod vody. V tej dobe som ešte nevedel plávať a tak som len počúval, v ktorej časti jazera sa aké ryby nachádzajú. Netrvalo dlho a šnorchlovaniu som prepadol aj ja. Najskôr som všetko sledoval len z hladiny. Voda bola tak priezračná, že som videl na dno aj do hĺbky 5-6metrov. Ryby sa však prevažne zdržovali vo vodných trávach, ktorých bolo na tomto jazere požehnane a keď som ich chcel sledovať, bolo potrebné sa do tráv ponoriť. Najskôr som sa dostal maximálne do 3m hĺbky. Neskôr keď som sa naučil vyrovnávať tlak a vedel zadržať dych na dlhšiu dobu, nemal som problém presnoriť celé jazero. Vedel som kam sa mám ísť ponárať, keď chcem vidieť sumce, vedel som kde ležia zubáče, kde má teritórium štuka cez meter a aj ako sa pozrieť na veľké kapre. Tie ma lákali najviac, lebo to boli pre nás v tej dobe neuľoviteľné ryby. Bolo tam jedno hejno asi 20ks veľkých kaprov, ktorých som sledoval so zatajeným dychom. Tie časy sú už však nenávratne preč. Vodné trávy sa už v jazere nenachádzajú,vďaka nasadeným amurom a po veľkých kaproch mi zostali taktiež už len spomienky.

p1150825

Čo si mohol odpozorovať pri takomto spôsobe ukladania montáži?

Tak ako som ryby pod vodou sledoval, zároveň som neustále špekuloval, ako ich aj uloviť. Montáže som si začal zanášať pomocou plutiev a okuliarov hlavne  v dobe, keď som prišiel z vojny. Písal sa rok 1994 a začal som kupovať všetku dostupnú literatúru a všetky rybárske časopisy. O pár rokov neskôr som naplno prepadol lovu kaprov na boilies a  využíval som svoje  nadobudnuté skúsenosti so šnorchlovaním. Zmenil som  lokalitu a začal sa venovať väčšiemu jazeru, kde sa ešte veľké ryby nachádzali a boli tam aj vodné trávy.  Začal som si zavážať montáže pomocou plutiev a okuliarov  na miesta, kde som predpokladal, že by sa mohli prísť kapre kŕmiť. Zistil som ,kde sa nachádzajú lavice, na ktorých je množstvo kameňov obrastených mušličkami. To boli tie správne miesta. Ďalej to boli rôzne oká a uličky vo vodných trávach, do ktorých som montáž dokonale zamaskoval. Takú prezentáciu nástrahy a zamaskovanie montáže nie je možné dosiahnuť  pri klasickom nahadzovaní, alebo vyvážke za pomoci člna.  Tak isto som maskoval posledné metre a silon zaťažoval kameňmi, aby dokonale kopíroval dno. Neskôr som sa dostal k fotoapárátu s podvodným púzdrom a začal natáčať prvé podvodné videa. Nevýhoda bola, že fotoaparát dokázal nahrávať asi 15minut a potom sa automaticky vypol. Niekedy mi však aj to stačilo, aby som vide,l čo ryby robia na kŕmnom mieste ihneď po mojom vzdialení sa . Keď som si kúpil prvú GoPro kameru ,to už bola fantázia. Mohol som nechať kameru 2h pod vodou a doma potom sledovať, čo sa dialo v blízkosti mojich montáží. Vďaka tomu som mohol doladiť montáže a prezentáciu nástrahy tak, aby som bol pri love čo najefektívnejší.

download (2)

Kde sa najčastejšie schováva ryba pod vodou?

Ako som už spomenul, ak sa vo vode nachádzajú napríklad vodné trávy, môžeme si byť istí,  že ryby sa budú zdržovať v ich blízkosti. Tak isto to je pri potopených stromoch, či rôznych zatopených prekážkach.  Tak isto sa ryby združujú v blízkosti zdroja prirodzenej potravy. Či už sú to rôzne plytčiny a hrany, na ktorých sa nachádzajú kamene pokryté množstvom mušlí. Nebránim sa ani ukladaniu montáží do blata. Často krát nájdem dno rozryté od rýb a práve tam uložím svoju montáž ešte skôr ako na dajakú hranu, na ktorej loví väčšina rybárov. V čistej vode ryba využíva svoj zrak a býva oveľa opatrnejšia ako na vodách s kalnou vodou.

Ako podľa teba vníma kapor farby našich nástrah?

Myslím, že ryby  vnímajú farby veľmi intenzívne. Dlho som bol zástancom lovu  na ,, ťažké boilies,, na dne. Nepoužíval som popky a ani  som sa pri  výrobe boilies nesnažil  dajako guličky prifarbovať, alebo zvýrazňovať. Samozrejme som nachytal nespočetne pekných rýb, ale práve sledovanie rýb pod vodou a sledovanie natočeného materiálu ma prinútilo zmeniť spôsob môjho lovu. Tak ako som dakedy čítal v knihách o love kaprov, že kŕmiace sa kapre berú našu nástrahu medzi poslednými, moje skúsenosti boli opačné. Keď som nastražil samotnú fluo popku, alebo použil kombináciu na panáka s fluo plavačkou, na túto nástarhu kapre zareagovali takmer okamžite a to sa v okolí nachádzalo množstvo kŕmenia.  Niekto tvrdí, že veľké ryby skôr oklame na tmavú nenápadnú nástrahu. Nikomu to neberiem a ako sa vraví, každá voda je iná a všade je účinné niečo iné, no teraz málokedy nahodím svoju nástrahu bez toho, že by bola zvýraznená. Nemám problém dať k 24mm boilies 10mm popku čisto len kvôli tomu zvýrazneniu.

download (1)

Aké sú tvoje plány počas tohtoročnej sezóny ?

No plánov mám na túto sezónu až priveľa. V apríli idem s otcom do Talianska na jedno štrkovisko s krásne čistou vodou. Sú tam pekné ryby a chcem, aby si otec niečo pekné ulovil, keďže som mu tento výlet daroval ako narodeninový darček. Chceme tam loviť hlavne v noci metódou ZigRig, čo bude zase troška odlišný spôsob lovu, na aký sme zvyknutý.  Potom nastáva pretekárske obdobie a koncom apríla mám naplánovaný IBCC na Balatone.  Prvý májový víkend idem s kamarátom Andrejom obhajovať minuloročné víťazstvo vo Veľkom Cetíne. Druhú májovú sobotu by som mal byť na 7 hodinovom preteku v Hornom Čepeni, kde sa súťaží o zaujímavú cenu :-).   Začiatkom júna som sľúbil kamarátovi Tonymu že pôjdeme do CZ na priehradu Dešná.  Na tejto vode som 2x  sedel na jednom z najhorších miest , tak dúfam že konečne prelomím smolu a vylosujeme si už normálne miesto. Koncom júna zrovna na moje narodeniny máme opäť s Tonym naplánovaný pretek na odstavenom ramene Váhu pri Komárne. Na jeseň pôjdem zrejme s Michalom Kučerom na Tovačov a zakončiť preteky by sme mali s kamarátom Tomášom v decembri na jazere Roudnice. Tam sa nám vlani podarilo vyhrať a jednou z cien bol volný vstup na budúci ročník. No a pokiaľ sa medzi pretekmi nájde ešte dajaký volný čas, chcel by som ho tráviť na našich zväzových vodách.

32kg

 

Prajem všetkým športovým rybárom veľa šťastia v sezóne 2017.

 

Petove zábery spod hladiny:

https://www.youtube.com/watch?v=TJhQAZk69wo&t=28s

https://www.youtube.com/watch?v=vkBjUnEuvSs

 

Najnovšie články

Posledné októbrove dni

Ukážkové októbrové počasie ma presvedčilo, aby som strávil ešte zopár chvíľ pri vode. Ja som si hlavne chcel vyskúšať príchuť Langostino Scopex Squid a budúco

Čítať »