Jirkové taktiky pri krátkej vychádzke k vode.

Jirka Scopex Majer je už dlhodobým členom teamu Nikl, ktorý začínal s kaprárinou na rieke Labe. Na jeho konte je chytených mnoho krásnych rýb, spomeniem  niekoľko kusov kaprov nad 20kg z českej zväzovej vody, vrátane dvoch s váhou cez 25kg. V článku sa dozviete o jeho skúsenostiach s lovom kaprov  na zahraničných a taktiež českých zväzových vodach.

Ako dlho trvá tvoja spolupráca s firmou Karel Nikl?

S firmou Karel Nikl spolupracujem už viac ako 12 rokov. Pamätám si napríklad na dobu, kedy vznikalo  legendárne boilie 3XL, pamätám sina prvé tlačené katalógy a pod. Bola to proste iná doba, krásné začiatky. Nikdy som ale nebol trvalým zamestnancom firmy Karel Nikl. Živil som sa ináč. Od 20-tich rokov som niekoľko rokov pracoval v strojárenskej firme.Začínal som ako robotník, neskôr som pracoval na vstupnej kontrole CNC , následne som niekoľko rokov pracoval ako programátor CNC strojov. Až od minulého roku som sa stal stálym zamestnancom firmy Karel Nikl. Nebolo to pre mňa ľahké rozhodnutie, ale na druhej strane bol môj sen od malička, pracovať v rybárskom odbore– kapráriny, tak prečo si tento sen konečne nesplniť?  Teraz po roku môžem povedať, že som sa rozhodol správne. Môj koníček sa stal mojím zamestnaním. Práca ma napĺňa a baví. A to je najdôležitejšie.

3

Veľa skúsenosti s lovom si nabral na rieke Labé. Ako ovplyvnila táto rieka tvoje rybárske začiatky?

Presne tak. Všetko začalo na našej najväčšej rieke Labé v dobe Jarda Vítka, Milana Zelenku a ďaľších. V tejto dobe sa lovu kaprov venoval aj môj otec, ktorý bol pravidelne s Jardou Vítkom v kontakte. O to som to mal jednoduchšie. Bolo mi 12 rokov, kedy som si s Jardou Vitkom prví krát potriasol rukou, kedy mi prví krát podpísal plagát a to bol ten okamžik, kedy to vo mne všetko vypuklo. Otec ma pravidelne brával na Labé, pravidelne sme chytali kaprov. Labé bolo v tú dobu panenské a plné rýb. Neboli to veľké ryby, ale už vtedy sme ťahali kaprov okolo 10 kg. Hneď ako som si spravil vodičák na auto, jazdil som na rieku sám. Niekoľko rokov som jazdil na 3 úseky, ale postupom času som začal navštevovať aj dolné toky rieky, kde sa zvyšovala šanca na väčší úlovok. Dá sa povedať, že Labé som intenzívne navštevoval 15 rokov. V roku 2013 sa karta otočila a viac ma začal baviť lov na zväzových štrkoviskách. Beriem to ako takú druhú etapu, spestrenia a zmenu. A hlavne ma to baví.

16144432_1732922770370158_1032783438_n

Rád by som sa spýtal na tvoje plánovanie rybárskych výprav. Plánuješ ich mesiace vopred , alebo výpravy riešiš z dňa na deň ?

Vždy záleží na tom, kam idem na ryby. Pokiaľ idem na ryby do zahraničia, výpravu plánujem niekoľko týždňov vopred. Ďalej je dôležité to, na ako dlho idem k vode. Na zahraničné výpravy jazdím väčšinou na rôzne jazerá predovšetkým do Francúzska a to na 14 dní. Musím si byť absolútne istý, že mám všetko a že mi nič nedojde a pri vode bezproblémov vydržím. Moja najdlhšia výprava v kuse trvala 31 dní, ale teraz už by som na takú dobu asi nešiel. Ale väčšina mojích výprav je krátkodobých. Ide o víkendové výpravy a niekoľkohodinové vychádzky k vode po práci. V roku 2016 som veľa premýšľal o správnej stratégií zakrmovania pri krátkych vychádzkach. Sám pre seba som chcel urobiť pokus. Jedno miesto som kŕmil 70 dní 2x denne a chcel som vediet ako kapre budú reagovať. K vode som prichádzal každý deň po práci a ráno zase do práce. Bolo to veľmi náročné, ale s výsledkom som maximálne spokojný. Za túto dobu som pochytal viac ako 100 kaprov s váhou nad 10 kg, 14 kaprov medzi 15-17 kg,  3 ryby nad 19 kg a jedného starého šupináča s váhou nad 22 kg. Za dva mesiace dobrý výsledok, že?

Uprednostnuješ krátke výpravy alebo si skor za dlhšie výpravy za kaprami?

Predtým som mal na ryby podstatne viacej času ako je tomu dnes. Posledný rok chodím k vode len na niekoľko hodín, max. na víkend. Preto kladiem dôraz na správnu lokalizáciu rýb, správny výber revíru. Toto si samozrejme neide naplánovať bez žiadných skúsenosti, vymýšlaní a experimentovaní. Chcel by som ale zdôrazniť, že niekoľkohodinová výprava je omnoho úspešnejšia, ako napríklad víkendová. Pokiaľ by som si mal vybrať ísť k vode na víkend, alebo ísť k vode na pol dňa v týždni, rozhodne zvolím tú druhú možnosť. Počas týždňa je pri vode podstatne menej rybárov a je to vidieť na počte a veľkosti úlovkov.

16127981_1732922823703486_1921795232_n

Ako vyzerá tvoja taktika pri krátkej rybačke?  Čo by si odporúčal? (kŕmna stratégia, vyhľadávanie lovného miesta )

Na túto otázku je naozaj ťažko odpovedať. Vždy záleží na viacerých okolnostiach. Samozrejme najdôležitejším faktorom je správna voľba revíru a lokalizovanie rýb. Záleží taktiež na tom, či si idem k vode zachytať, docieliť čo najviac záberov, alebo mi ide skôr o jeden záber a počkám si na väčšiu rybu. K môjmu štýlu chytania mi viac sedí ten druhý príklad. Snažím sa vždy uloviť tie najväčšie ryby danného revíru. Pokiaľ prídem k vode na zopár hodín, vždy sa jedným prútom snažím kapra nájsť. To znamená, že chytám na atraktívne nástrahy, používam PVA punčochy, method mixy a pop up- ky. Ide mi o to aby som čo najkôr docielil záber. Nezáleží na tom , ako veľký bude kapor, ale záleží na tom , že som kapra ulovil. Pretože kde sa nachádzajú malé kapry, sú aj veľké. Vždy sa snažím pochopiť to, prečo som kapra ulovil. V hlave si spravím predstavu v akej hĺbke, ako ďaleko odbrehu a pod. som tohto kapra chytil a podľa toho prispôsobím svoju taktiku. Ale ma rýchly záber rozhodne odporúčam využívať atraktívne popky. Plávajúcu nástrahu si kapor vo väčšine prípadov zoberie rychlejšie ako potápavé boilies. Ďalšou vecou, o ktorej by som sa zmienil je lov s ďalekým odhodom. Väčšina zväzových revírov je pod obrovským tlakom. Začal som sa venovať ďalekému nahadzovanie pred troma rokmi a počas tejto doby som si techniku zdokonalil tak, že som schopný chytať kaprov na náhod za hranicou 150 metrov, samozrejme za ideálnych podmienok. A to je tiež cesta k úspechu, chytám ďalej ako rybári okolo mňa. Chytám v miestach, kde ryby niesú zvyknuté na kŕmenie a montáže. Sú menej ostražité a šanca na úlovok sa rapídne zvyšuje. Ďaleký náhod mi priniesol v posledných troch sezónach naozaj krásne a veľké kapry.

16176708_1732922917036810_711178967_n

Naopak ako vyzerá tvoja taktika pri dlhšej rybačke? Opäť, čo by si odporúčal? (kŕmna stratégia, vyhľadávanie lovného miesta )

Záleží na tom, čo si predstavujeme pod pojmom dlhá výprava. Dlhá výprava nieje rozhodne víkend. Vždy keď prídem na neznámu vodu, tak postupujem vo väčšine prípadov rovnako. Pokiaľ môžem používať čln a sonar je to jednoduchšie. Sonarom sa snažím nájsť zaujímavé miesta, rôzne nerovnosti, zatopené cesty, stromy a pod. Taktiež záleží na ročnom období. Na jar si rozhodne nesadnem na hlbokú vodu a opačne. taktiež asi najviac záleží na inštinktu každého rybára. Pokiaľ už si niejaké zaujímavé miesta nájdem, tak je vždy jedno, ktorému verím najviac. Toto miesto väčšinou rozkrmím väčším množstvom boilies a tygrím orechom. Jeden prút umiestňujem priamo do kŕmneho miesta a druhý niekoľko metrov bokom.  Prvý záber väčšinou príde na prút umiestnený mimo kŕmneho miesta, pokiaľ sa ryby kŕmiť chcú, tak zábery prichádzajú aj z kŕmneho miesta. Potom je to už jednoduché. Takým zvykom pri dlhých výpravach je sa často sťahovať. Na mieste trávim maximálne 3 dni. Pokiaľ na lovnom mieste ryby sú, väčšinou sa dajú uloviť, pokiaľ niesú, nechytíme nič. Ďalším z dôvodov, prečo sarád sťahujem je poznávanie nových miest. Vždy, keď prídem na nové miesto, mám taký zvláštny pocit. Nové miesto mi dáva nové nádeje a to ma na tom všetkom najviac baví. Sedieť na jednom mieste 14 dní je proste nuda 🙂

16144550_1732922840370151_242363679_n

Z tvojích skúsenosti , na čo by sa mali kaprári zamerať pri love?

Nechcem dávať nikomu žiadne rady, to nieje môj štýl. Dávam jedine postrehy a skúsenosti z môjho vlastného chytania. Nikomu som nikdy nič nenútil a vždy som robil všetko podľa seba. Buďťe sami sebou, nenechajte si do ničoho hovoriť a jednoducho verte tomu, čo robíte. Úspech sa dostaví, ale samozrejme to musí mať hlavu aj pätu.

Na záver  prajem každému veľa pekných úlovkov, nech sa Vám darí  nielen pri vodem ale aj v osobnom živote.

16176177_1732922937036808_934188656_n

Za Nikl – Trakker – Carp´R´Us Team International

Jirka „Scopex“ Majer

 

Ja sa chcem poďakovať Jirkovi za cenné rady a skúsenosti, s ktorými sa rozhodol podeliť.

 

Najnovšie články

Posledné októbrove dni

Ukážkové októbrové počasie ma presvedčilo, aby som strávil ešte zopár chvíľ pri vode. Ja som si hlavne chcel vyskúšať príchuť Langostino Scopex Squid a budúco

Čítať »